A nyirokkeringés szoros kapcsolatban áll az immunrendszerrel, meghatározza a szervezet regenerációs készségét, és segíti a szövetekből történő salakanyag-kiválasztást.
A nyirokmasszázs egy speciális masszázsfajta, ahol a kötőszövetre gyakorolt nagyon lágy fogástechnikával fokozzuk a nyirok folyadék visszaáramlását. Javítja a nyirokelfolyást,serkenti a salakanyagok elszállítását,segíti a sejtek és a szövetek regenerálódását, kiüríti a szöveti ödémákat - csökkentve ezáltal az érintett szervek fájdalmát-, valamint indirekt módon javítja a vérkeringést, sőt, a sejtek táplálék- és oxigénellátását is.
Kiknek jó a nyirokmasszázs?
A kellemes masszázsforma sok betegség kezelésében rendkívül hatásos - különös tekintettel a makacs cellulitisz eltűntetésére - legtöbbször azonban orvosi javallatra és kontrollra van szükség, ezért tanácsos az erre kiképzett szakemberhez fordulni. Ide tartoznak a következő esetek:
Mellműtétek után, különösen, ha a hónalji nyirokcsomókat is kivették. Ebben az esetben a nyirokdrenázs megelőzi a nem ritkán kialakuló karödémát, különösen, ha a műtét után hamarosan elkezdődik a kezelés.
Besugárzást, műtétet, traumát követő hegesedés miatt keletkezett ödémák (pl. elefantiázis).
Műtéti hegek mielőbbi gyógyulása - hogy ne maradjon vissza funkciókárosodás, se komolyabb kozmetikai elváltozás.
Cellulitisz (narancsbőr), gyakori alsó végtagi ödéma.
Méregtelenítő, regeneráló kúrák kiegészítéseként.
Mikor nem ajánlott?
Akut gyulladásos folyamatoknál, mert ilyenkor a helyi gócból a kórokozók az egész szervezetre átterjedhetnek.
Pajzsmirigyműködési zavaroknál. Nyaki nyirokdrenázs során a rosszul működő pajzsmirigyszövetből hirtelen nagy mennyiségű hormon kerülhet a vérbe.
Trombózisgyanús területeken - a kialakult vérrögből kis darabok szakadhatnak le, és tovasodródva például tüdőembóliát okozhatnak.
Daganatosan elfajult szövetek közelében, főleg, ha azt műtéttel még nem távolították el. A masszázs hatására leszakadó és a vérkeringéssel távoli régiókba jutó daganatsejtek áttétek kialakulását segíthetik elő.
Szívelégtelenséghez társuló ödémáknál - nyirokdrenázs során ugyanis a vérkeringésbe kerülő szövetnedv fokozza a szív térfogatterhelését, és fennáll a tüdőödéma keletkezésének veszélye.